Pamutvászon anyagainknak széles felhasználási körük van. Ajánljuk: ágynemű huzatnak, lepedőnek, székpárnákra, babafészeknek, fej -és falvédőnek, táskának, bevásárló szatyornak, kisruhának, terítőnek, dekor -és térelválasztó függönynek, kisállat fekhelynek.
Mi is az a beavatás és miért szükséges?
Az anyagot olyan hőfokú vízbe áztatjuk, melyen később is mosni fogjuk. Csak a természetes alapanyagú textileket szükséges avatni (pl. pamut, len, gyapjú stb.). Műszálas anyagokat nem szükséges avatni, mert a poliester nem fog összemenni. A pamutvásznak esetében a gyári ajánlás 40°C. Fontos, hogy első alkalommal ne mosógépben mossuk őket mosószerrel, és ne tegyük be szárító programra vagy centrifugálásra, mert akkor az anyag szálai megtörhetnek, kidörzsölődhetnek. Ez a jelenség akkor főleg fokozódik, ha összehajtogatva tesszük mosógépbe az anyagokat és még centrifugázzuk is első alkalommal.
Első alkalommal lavorba áztassuk be az anyagot mosószer nélkül, hiszen a melegvíz hatására fixálódnak a színek és a szálak, valamint kioldódnak a gyári anyagok belőle. A pamutvásznak esetében 40°C-os áztatás esetén az anyagok kb. 3-5%-ot zsugorodhatnak. Sima fehér pamutvászon esetén az anyagot akár 90°C-os is moshatjuk. Ekkor 10%-os zsugorodással is számolhatunk első alkalommal. A beavatás pontos és részletes menetéhez olvassák el az erről írt blog cikkünket.
Összefoglalva röviden:
1) Elég jó forró, sima vízben avatni. Ne használjunk mosószert! Ecetet és sót lehet, ha erős a szín és engedi az anyag.
2) Lavorban avassunk, ha lehet. Főleg ha erős színekkel dolgozunk, nehogy a kád falát befogja az anyag.
3) Addig hagyjuk a vízben az anyagot, amíg az ki nem hűl. Utána kicsavarjuk enyhén és mehet egy rövid, kímélő (max. 400-as fordulat) és nagyon rövid (3-4 perc) cetrifuga programra, de ne összehajtogatva. Van, aki lecsepegteti, hogy kicsit se legyen gyűrött. Ez is jó megoldás.
4) A 100% műszál tartalmú anyagok nem fognak később sem összemenni, így azokat nem kell avatni, csak a természetes összetevőjű textileket.
5) Kérlek titeket, mosógépben NE avassatok. Az első mosógépi mosás NEM egyenlő a beavatással. Az anyag színe nem fixálódott, a mosógép, a végén a nagy fordulatszám és a mosószer márványossá, kopottá fogja tenni az anyagot. (Ez főleg a pamutvásznak és dekortextiek esetében volt tapasztalható.)